Tyto batikové kupony jsou barvené a vyvazované ručně. Rezerva je vyvazovaná buď rafiovým vláknem získaným z rafiové palmy (adire oniko - iko-rafiové vlákno, niť) a nebo se vytváří škrobem, který se roztírá na látku přes šablonu, tak aby se vytvořil žádaný vzor (adire eleko - eleko-škrob). Původně se škrob na látku nanášel ručně husím perem a vytvářely se bohaté tradiční vzory. Pro svoji pracnost tento způsob již téměř zanikl. Škrob se získává z manioku - velké hlízy, která je v západní Africe běžnou potravinou. V posledních letech se, jako inovace, rezerva take prošívá na šicím stroji.
Po nanesení rezervy se textil několikrát máčí v hliněných kádích zapuštěných do země. Temná indigová barva se v nich stále doplňuje, ale nevyměňuje se. Po usušení se často látka ještě "zpracovává" tlučením dřevěnou palicí, aby získala na povrchu potřebný lesk a byla pak lépe prodejná. Rafiové vlákno se místy ponechává v látce jako důkaz pro zákazníka, že látka je nová, nepoužitá. Na místním trhu není zvykem látku pro zákazníka ustalovat, po prvním vyprání přebytečná barva odchází.
Tvary šablon, které se stále obměňují, se vykrajují ze slabého plechu.
Po několikerém použití, když se vzor okouká, se vyřeže jiný aktuálnější. Inspirací jsou všechny oblasti a události běžného života řemeslníků. Vzorů je nepřeberné množství a téměř každý má svůj název - kakaové boby, měsíc v úplňku, "líný člověk nemá být na co pyšný" atd. Toto původní řemeslo se tradicí váže k městu Abeokuta (město pod skalami) v jihozápadní Nigérii, kde žijí Jorubové a které je známé také výrobou typické jorubské keramiky.
U všech textilií možno zakoupit poloviční rozměr.